Dom

Ekspertyza budowlana – co warto o niej wiedzieć?

Czy  ekspertyza budowlana pozostaje czymś koniecznym? Może się nam nie spodobać, że trochę to kosztuje, lecz może obrócić się to na naszą korzyść. Na początek osoby przejmujące dom otrzymują rzetelną wiedzę o tym, w jakim rzeczywiście stanie sprzedający ją przekazuje. Natomiast ci, którzy zaplanowały wielopoziomowy remont lub nadbudowę, zyskują wiedzę o kondycji budynku.

Ekspertyza budowlana – co warto o niej wiedzieć

Klient najczęściej ufa aktualnemu dysponentowi. Biorąc pod uwagę komplet danych oceniamy, czy cena za nieruchomość jest adekwatna do jej kondycji. W perspektywie ma się dodatkowo rewitalizację lub postawienie następnych pomieszczeń – garażu, wykonanie przybudówki. Pojawia się wówczas wizja jeszcze większych nakładów, a budżet na nieruchomość nie jest z gumy. Nie uda się jednak bez specjalistycznej próby wsparcia, zebrać wiedzy na temat komponentów konstrukcyjnych, obciążeń, żywotności itp.. A nie są to wszystkie z korzyści, które zyskujemy dzięki usłudze kryjącej się pod nazwą „ekspertyza budowlana”.

Co dodatkowo daje nam ekspertyza budowlana?

Jej wykonanie ustrzeże inwestora przed nabyciem budynku w słabym stanie , choć i tworzy szansę wynegocjowania ciekawej ceny, jeżeli przyszły właściciel chce w przyszłości podjąć się koniecznych napraw. Poza tym to kwestia bezpieczeństwa, gdyż nieznane anomalia techniczne, mogą objawić się nawet degradacją konstrukcji, grożąc utratą zdrowia i życia wielu ludzi.

Ekspertyza budowlana w rzeczywistości jest najbardziej dokładną oceną stanu technicznego budowli. Liczne składowe ekspertyzy wymagają czasu i skomplikowanych wyliczeń. Przeprowadza je rzeczoznawca budowlany, biorąc pod uwagę takie parametry jak obciążenia, odporność i stan materiałów czy stan newralgicznych punktów wewnątrz szkielecie budynku.

Ekspertyza budowlana – jak to funkcjonuje

Każda ekspertyza budowlana zawiera opis przedmiotu badań oraz powód, dla którego się ją robi. Musi wykazać, jakie miejsca czy części konstrukcji zostały poddane sprawdzeniu. Nie da się jej sporządzić bez informacji rysunkowej i zdjęciowej. Wszystko powinno opierać się na rachunkach według technicznych wzorów. Z najdrobniejszych danych trzeba dowiedzieć się nie tylko, w jakim stanie faktycznym jest wybrany budynek, ale i jakich napraw czy wzmocnień oczekuje, by nadawał się do użytku.