Jakie rośliny warto wybrać do oranżerii w polskim klimacie
Dom

Jakie rośliny warto wybrać do oranżerii w polskim klimacie?

Coraz większą popularnością cieszą się oranżerie, czyli tak zwane ogrody zimowe. Taki szklany ogród pozwala cieszyć się latem przez cały rok. To również świetna inwestycja dla osób, które pasjonują się egzotycznymi roślinami.

O czym pamiętać przy konstrukcji oranżerii

Zanim przystąpimy do zapełniania przestrzeni roślinami, warto wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki decydujące o ich wzroście i uprawie. Jedną z najważniejszych kwestii jest ogrzewanie oranżerii, warto zainwestować w taki system, abyśmy mogli łatwo regulować wysokość temperatury w pomieszczeniu. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ekspozycja ogrodu. Będzie ona w dużej mierze determinowała wybór roślin pod kątem zapotrzebowania na światło. Równie ważna jest wentylacja i to zarówno dla roślin jak i osób korzystających z oranżerii. Jeśli przepływ powietrza będzie utrudniony, będzie nam z pewnością ciężko przebywać
w parnym pomieszczeniu. Prawidłowo wentylacja ma też duży wpływ na wzrost i rozwój większości roślin. I najistotniejsze wyzwanie przy zakładaniu ogrodu zimowego, czyli kompozycja roślin. Należy je dobrać zarówno pod kątem wymagań, ale jak i kwestii estetycznych, tak abyśmy mogli codziennie cieszyć oko naszym mini ogrodem. Tworząc swoją oranżerię, warto pamiętać, że tego typu pomieszczenia można podzielić na ogrody ciepłe
i zimne. W polskim klimacie dużo lepiej sprawdzą się te drugie z uwagi na to, że temperatura
w środku regulowana jest regulowana poprzez nagrzanie przez promienie słoneczne. Jest to też opcja dużo bardziej ekonomiczna.

Oranżerie chłodne, czyli wybór roślin zimnolubnych

W zimnych oranżeriach temperatura jest regulowana naturalnie w zależności od pory roku
i rytmu dobowego. Zimą spada zazwyczaj do okolic 10–18 stopni. W przypadku takiego pomieszczenia powinniśmy się zdecydować na gatunki, które w okresie zimowym przechodzą w spoczynek. Do najpopularniejszych roślin dedykowanych do chłodnej pomieszczeń zaliczamy: kaktusy, drzewka cytrusowe, azalie, gardenie, pachiry, kamelie. Sympatycy nieco bardziej egzotycznych roślin powinni postawić na drzewa oliwne, granatowce i agawę. Oranżerie tego typu są też świetnym miejscem do hodowli wielu gatunków storczyków.