Miód na hemoroidy — działanie i zastosowanie

O leczeniu hemoroidów domowymi sposobami można myśleć wyłącznie po otrzymaniu pozwolenia od lekarza prowadzącego leczenie. Dolegliwość jest poważnaprzez co nie należy jej lekceważyć, a do specjalisty dobrze jest zgłosić się zaraz po zauważeniu początkowych objawów choroby – wówczas szanse na pozbycie się ich są najwyższe. Czy da się wspomóc leczenie hemoroidów preparatami naturalnymi jak produkty pszczele?

Czy miód pomaga w leczeniu hemoroidów?

Aktualnie coraz więcej porusza się temat apiterapii, która wykorzystuje produkty pszczele. Wspomagają one zwalczanie rozmaitych dolegliwości obejmujących narządy wewnętrzne, ale też tych dermatologicznych czy infekcji. Często wykorzystując je można wspomóc leczenie także bardziej poważnych dolegliwości. Jednocześnie produkty będące efektem pracy pszczół są naturalne, a dzięki temu nie wpływają negatywnie na organizm, a przedawkowanie ich jest niemożliwe.

Jedną z najbardziej skutecznych domowych metod dającym efekty w leczeniu hemoroidów jest miód oraz wszelkie specyfiki zawierające go produktami mającymi go w swoim składzie, jak na przykład czopki propolisowe.

Wszystko przez to, że miód ma wpływ na przyspieszenie procesu gojenia ran oraz posiada działanie bakteriobójcze. Dodatkowo hamuje on rozwój drobnoustrojów, które uodporniły się już na antybiotyki i leki. Takim sposobem miód można wykorzystać, aby skrócić czas gojenia rozmaitych otarć czy infekcji, ale też takich problemów, opornych na standardowe leczenie.

Czopki propolisowe i inne produkty pszczele — jak leczyć nimi hemoroidy?

Jeśli lekarz wyraził zgodę na użycie miodu pomocniczo przy leczeniu hemoroidów, warto wykorzystać produkty pszczele na kilka różnych sposobów. Najlepiej zażywać miód wraz z zastosowaniem zewnętrznym, przez smarowanie nim chorego obszaru.

Produkty pszczele i powstające z nich maści oraz nasączane nimi okłady, ale też czopki propolisowe mogą być wykorzystywane dla wsparcia leczenia trudno gojących się ranek w okolicach występowania hemoroidów. W takiej sytuacji miód nakładany powinien być na ranę dwa, trzy razy na dzień (włączając w to porę nocną), w miarę możliwości należy jak najmniej zakrywać miejsca aplikacji opatrunkiem. Jeżeli rany sięgają głębiej, dobrym rozwiązaniem będzie użycie czopków propolisowych, które niejednokrotnie są zalecane po chirurgicznym usunięciu hemoroidów. Na początku można odczuwać pieczenie lub lekkie nasilenie bólu. Skóra właśnie tak reaguje na miód. Trzeba przeczekać ten czas, poprawa stanu skóry następuje najczęściej już po upływie dwóch, trzech dni. Tutaj również istotne są rady od specjalisty.