Małżonek jest uzależniony od alkoholu – jak sobie poradzić?

Dotkliwym problemem atakującym rodziny wciąż pozostaje nadmiar alkoholu. Dotyczy to ludzi w różnym przedziale wiekowym i w różnorakich środowiskach. Bywa że nałogowe picie pochłania normalność męża i żony, ale też powszechnie alkoholikiem okazuje się tylko jeden z małżonków. Nie da się określić pojedynczego modelu ugrzęźnięcia w alkoholizmie!

Pijany mąż jako dostarczyciel problemów

Wiarygodne badania pokazują, że problem z alkoholem częściej dotyczy mężczyzn. Jeśli przytrafia się to nieregularnie, żonie i dzieciom łatwiej jest z tym żyć, ale gorzej, gdy ojciec i mąż każdego dnia wraca do domu upojony alkoholem. Reguła jest prosta – w sytuacji permanentnego upijania się w stanie ogromnego napięcia, a wręcz przerażenia, funkcjonuje reszta domowników. To nie tylko sprawa pogorszenia warunków, ale pojawia się niska samoocena i pogorszenie samopoczucia żony oraz dzieci, odczuwających wstyd przed otoczeniem za ojca.

Początek domowego piekła…

Nałóg nałogowi nierówny i jeden alkoholik w stanie upojenia zaśnie dość szybko, a drugi będzie się awanturował przedstawiając wiele pretensji lub wymyślonych problemów, do których można się przyczepić, aby móc pokazać swoją przewagę. Dla dzieci wpływ uzależnionego ojca może posiadać skutki także w przyszłości. Psychologowie dowodzą, że mają one pod wejściu w dorosłość większą przypadłość wybierania zachowań ojca, co powoduje, że ten schemat będzie powtarzać się także w przyszłości.

Co robić z tym problemem

Na pewno należy podjąć próbę wpłynięcia na bliską osobę, by powróciła do normalnego funkcjonowania. Wiele matek, chcąc obronić pociechy przed nieobliczalnym pijakiem, decyduje się na życie bez lęku. Najtrudniej podjąć tę próbę ze względu na sferę psychiczną, za to od strony prawnej nie jest to trudne rozwiązanie. Skuteczny adwokat z doświadczeniem w Kodeksie Rodzinnym potrafi znaleźć w obu tych kwestiach. Co zrobić? Skorzystać z wyszukiwarki od wpisania „adwokat kraków rozwód” – momentalnie znajdą się namiary rozmaitych jurystów wyspecjalizowanych w temacie. Jak zwykle usługi prawników wiążą się z kosztami, lecz nie jest to aż tak wielki ubytek w budżecie. Gdy już zapadnie decyzja o zakończeniu związku warto doprowadzić sprawę do końca i uzyskać wolność oraz spokój dzieci.