Ubranka dziecięce- jaki materiał jest odpowiedni dla skóry malucha?

Ciało noworodka jest niezwykle czułe na działanie czynników zewnętrznych. Ma skłonności do przesuszenia, podrażnień,a także do powstawania potówek. Stąd aby zapewnić dziecku ochronę, jego ubranka powinny być wykonane z elastycznych, przewiewnych materiałów.Warto znać skład materiałów, z których uszyte są dziecięce ubranka.

Jaki materiał będzie najlepszy: tkanina czy dzianina?

Bawełna najczęściej wykorzytywana jest do szycia dziecięcej pościeliponieważ jest to materiał, który się nie rozciąga i jest wytrzymały, a jednocześnie sztywny. Ubrania z bawełny mogą niekiedy powodowac dyskomfort u noworodków, lecz nie są wykluczone, jeśli nie są to tkaniny sztuczne.Dzianina jest materiałem sprężystym, elastycznym i miękkim. Cechy te sprawiają, że szukając odpowiedniej dzianiny należy kierować się jej podatnością na rozciąganie. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny mogą mieć różny skład.Szukając materiału na dziecięce ubranka warto zwrócić uwagę na tkaniny bawełniane, choć niekoniecznie na te ze 100% bawełny. Jeżeli materiał będzie miał w swoim składzie domieszkę elastanu, ubranka będą bardziej niewrażliwe na zniekształcenia. Nie jest tajemnicą, że ubranka dziecięce są nie tylko prane, ale też prasowane, więc jeśli będą zrobione z elastycznych materiałów, posłużą znacznie dłużej i nie będą się niszczyć.

Dlaczego tak wiele ubrań sztych jest z dzianiny single jersey

Single jersey to wyjątkowa dzianina składająca się z niemalże 100% bawełny. Wykorzystywana jest do produkcji mnóstwa artykułów tekstylnych dla maluchów, ze względu na swą lekkość oraz delikatność. Kocyki, przytulanki, a także śpiochy, body czy sukienki to przedmioty , jakie wykonuje się z dzianiny single jersey ze względu na jej wyjątkową delikatność. Choć jest to opinia raczej subiektywna, to materiał ten uznawany jest raczej za cienki. Podobną dzianiną do single jersey jest jersey, różnica widoczna jest przede wszystkim w grubości tych dwóch dzianin. Jersey jest materiałem z którego również uszyć można odzież dziecięcą i to zarówno odzież wierzchnią jak i bieliznę. Zarówno jersey jak single jersey są tkaninami przewiewnymi i elastycznymi, a co za tym idzie obie poleca się jako materiał idealny na dziecięcą garderobę.

Czy istnieją inne materiały równie przyjazne dla skóry malucha? Z czego jeszcze można bez obaw uszyć ubrania przyjazne dla skóry malucha?

Z obecnych na rynku tkanin, prócz single jersey, przy tworzeniu ubrań dla dzieci poleca się tkaninę grubszą jaką jest – dresówka pętelka lub drapana. Wykonuje się z niej głównie odzież wierzchnią a to z powodu tego, że jest bardzo wytrzymała i nie gniecie się. Najgrubszym rodzajem dresówki jest dresówka drapana, za sprawą meszku znajdującego się na jej lewej stronie służy głównie do szycia odzieży jesiennej i zimowej. Dzianina ta nie jest tak elastyczna jak poprzednie, ale jest zdecydowanie cieplejsza.