Dom

Przygotowanie kampera na długą trasę — co warto wiedzieć?

Kamper umożliwia podróżowanie po terenie całej Polski oraz wyjazdy zagraniczne. Przed każdą podróżą trzeba go dokładnie sprawdzić i upewnić się, że wszystkie elementy są sprawne, nie ma żadnych braków, a także uszkodzonych części, które mogą przyczynić się do wypadków czy innych problemów na drodze.

W jaki sposób sprawdzić kampera przed wyjazdem wakacyjnym?

Kamper musi być dobrze wyposażony — to absolutna podstawa. Zbiornik na wodę do kampera, dobrze wyposażona kuchnia, miejsce do spożywania posiłków i odpoczynku — podróżnik musi pomyśleć o wielu sprawach. Inna ważna kwestia dotyczy zaplanowania trasy i upewnienia się, że miejsce jest w pełni bezpieczne i nadaje się na nocleg. Z oczywistych względów popularne miejsca w szczególności latem i wczesną jesienią bywają bardzo zatłoczone, stąd dobrym pomysłem jest rezerwacja miejsca na kempingu.

Weryfikacja stanu technicznego kampera to kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać. Należy sprawdzić stan opon i hamulców, układ kierowniczy i układ chłodzenia. Zbiornik na wodę do kampera nie może mieć żadnych wad, po kilku miesiącach, kiedy nie był używany, warto upewnić się, że jest czysty i pełny, gdyż to jedno z najczęściej używanych urządzeń w pojeździe.

Kontrola płynów eksploatacyjnych jest równie ważna – nie można o tym zapomnieć. Planowany wyjazd z przyjemnego i relaksacyjnego może zmienić się w niemiłe doświadczenie, kiedy na każdym kroku będą pojawiać się problemy, awarie i usterki. Kierowca powinien upewnić się, że w jego kamperze znajduje się podnośnik pojazdu umożliwiający wymianę opony.

Przed podróżą trzeba zweryfikować wyposażenie przyczepy. Trzeba mieć wspomniane już zapasowe koło, apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę i wymagane narzędzia umożliwiające uporanie się z niewielkimi usterkami.

Nie można pominąć kontroli stanu technicznego urządzeń elektrycznych oraz gazowych znajdujących się w kamperze, do których zalicza się oświetlenie, lodówkę oraz kuchenkę. Zapas gazu także należy regularnie sprawdzać, gdyż braki w trakcie wyjazdu nie są konieczne i zawsze wywołują nerwy i napięcia.