Jak wybrać bidon dla małego dziecka?

Jak wybrać bidon dla małego dziecka?

Jedzenie i picie to podstawowe potrzeby człowieka, nasz pociecha w początkowej fazie życia potrzebuje szczególnej uwagi w tym zakresie. Z każdej strony słyszymy, że należy pić odpowiednią ilość wody, jest to ważne również dla dzieci, a tym samym warto zwrócić szczególną uwagę, z czego piją nasze maluchy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bidonu?

Gdy zaczynamy maluszkowi rozszerzać dietę, przychodzi też czas na uczenie go samodzielnego picia. Logopedzi ostrzegają przed używaniem butelek prowadzących do wad zgryzu i wymowy, tzw. kubków niekapków czy butelek ze smoczkiem. Dużym zainteresowaniem rodziców cieszy się aktualnie bidon dla dzieci. Najbardziej popularnym modelem na rynku jest bidon ze słomką lub otwartym ustnikiem — podczas picia z takiego pojemnika dziecko ćwiczy mięsień okrężny ust i koordynację jednoczesnego połykania i oddychania. Na rynku dostępne są różna modele, warto zwrócić uwagę nie kilka kwestii przy zakupie:

  • Materiał i certyfikaty bezpieczeństwa – bidon dla dzieci powinien być dostosowany do styczności z żywnością. Materiał, z którego jest wykonany nie, powinien zawierać BPA, ftalanów czy metali ciężkich. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy wybrany bidon posiada odpowiednie oznaczenia i certyfikaty.
  • Zamknięcie i szczelność – dzieci często wywracają przedmioty, nasz bidon więc powinien być szczelny i mało wywrotny.
  • Pojemność dostosowana do wieku i zapotrzebowania na płyny – dziecko w różnym wieku będzie potrzebowało innej ilości napojów dziennie.
  • Słomka – powinna mieć odpowiednią twardość oraz nie wymuszać nienaturalnej pozycji głowy podczas picia;
  • dostępność części zamiennych – dzieci często rzucają bidonem co, może uszkodzić jego konstrukcję;
  • zakres temperatur napojów – najlepiej wybrać uniwersalny bidon dla dzieci do napojów zimnych i gorących;
  • łatwość utrzymania higieny – czy nadaje się do mycia w zmywarce i wszystkie elementy są łatwo dostępne do czyszczenia. Ten punkt jest bardzo istotny, ponieważ bidon musi być regularnie czyszczony, zwłaszcza jeśli dziecko korzysta ze słomki, która z racji niewielkiej średnicy jest narażona na namnażanie się bakterii.

Bidon dla dzieci — jaki model wybrać?

Bidon dla dzieci ze słomką jest modelem najczęściej polecanym przez logopedów. Słomka, najlepiej silikonowa dzięki wąskiej i długiej budowie pobudza mięśnie okrężne ust do pracy, co ma przełożenie na prawidłową rozwój aparatu mowy dzieci. Dodatkowo picie z tak skonstruowanego bidonu maluch uczy się koordynacji jamy ustnej i pracy warg. Taki bidon ma znaczną przewagę nad innymi modelami, dziecko może go obrócić nawet do góry nogami, a woda powinna zostać bezpiecznie w środku naczynia.

Innym często spotykanym rodzajem butelek do picia są bidon z ustnikiem otwartym. Takie zbudowane bidony są raczej dedykowane dzieciom panującym nad trzymanym przedmiotem z uwagi na możliwość rozlania płynu.

Jeśli zależy nam na konkretnej temperaturze napoju dla naszej pociechy, warto rozważyć zakup bidonu termicznego. Jest on nieco cięższy, ale pozwala na podawanie dziecku płynów w odpowiedniej temperaturze bez względu na panujące warunki atmosferyczne – taki bidon dla dzieci sprawdzi się zwłaszcza w podróży.