Dom

Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek lepiej mieć na swojej posesji?

Dużo nabywców planując własne Domki rekreacyjne drewniane bierze pod uwagę zupełnie różne wymagania. Zaskakujące pomysły kontra nastrój w starym guście – w wakacyjnym domku daje się wziąć pod uwagę rzeczywiście wszystkie możliwe rozwiązania. W jakiej cenie można nabyć dany domek letniskowy oraz na co warto zwrócić uwagę podczas transakcji

Przenośny czy na stałe – co warto wybrać

Domki mobilne dają możliwość regularnego ich przewożenia wraz z wbudowanymi systematami (gaz i kanalizacja, elektryczność i in.), hydrauliką a także kaloryferami. Niezależnie od stereotypowej opinii o niewielkich kosztach podobnych domków pogódźmy się z wydatkiem ponad 20 tys. zł. Co więcej na realizację zamówienia trzeba czekać dosyć długo.

Warto przytoczyć najczęstszych przedstawicieli tej grupy:

· wersja mobilna – Domki rekreacyjne drewniane z kołami

· domki holenderskie – z okładziną na specjalnym stelażu, gotowe do przewozu

· przewoźne pomieszczenia, czyli przyczepy campingowe.

Stacjonarne Domki rekreacyjne drewniane posiadają znacznie bardziej interesujący wygląd niż domki mobilne, ale zarazem są bardziej wymagające. Zagadnieniem nr 1 będzie tu niewłaściwie wybrana izolacja lub pracujący grunt. W takim domku możemy swobodnie zaprojektować okna, przystosować pomieszczenia na poddaszu czy werandę, co jest łatwiejsze z większą bryłą.

Wśród stacjonarnych rodzajów domów można znaleźć dwa główne

· niewielkie domki letniskowe, które są nieprzytwierdzone na stałe do gruntu fundamentami;

· większe domki letniskowe całoroczne z fundamentami.
Domek drewniany – kilka uwag dla wybierających

Kluczową sprawą, której nie można przegapić podczas wznoszenia domku letniskowego, jest ocieplenie, a poza tym szczelność okien i drzwi oraz decyzja o rodzaju dachu. Nie możemy także zostawić samej sobie sprawy sprawdzenia materiału do stawiania domków letniskowych. Wszelkie uszkodzenia struktury, jak przerośnięte sęki czy skaza na powierzchni muszą zdyskwalifikować kawałek drewna. Muszą być bez jakichkolwiek wypaczeń i skrętów, śladów działalności robaków czy sinizny.

Domki rekreacyjne drewniane wypoczynkowe – letniskowe czy całoroczne

Wcale nie trzeba dokonywać wyboru – Domki rekreacyjne drewniane można przysposobić do zimowego użytku także wówczas, gdy nie mają solidnych podpiwniczeń. Wszystko zależy od ogrzewania i grubości ścian i podłogi, dlatego wystarczy podczas budowy zadbać o warstwę mat izolacyjnych. Trzeba również sprawdzić wentylację domku, założyć porządny dach oraz ochronić przed zawilgoceniem. W tym względzie wiele zależy właśnie od dachu, który powinien być izolowany warstwą wełny mineralnej i posiadać ochronę przed warunkami atmosferycznymi, z których najpewniejsze są te z materiałów ceramicznych.