Jak prać dzianinę?
Dom

Jak dbać o ubrania dzianinowe?

Dzianina to jeden z ulubionych materiałów, po który sięgamy każdego dnia. Jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale nie dostarcza większych trudności w trakcie prania. Aby ubrania służyły nam przez dłuższy czas, warto zwrócić uwagę na materiały dobrej jakości. Producent dzianin bawełnianych jest do tego niezbędny.

Dzianina – co warto wiedzieć o materiale?

Producent dzianin bawełnianych ma ręce pełne roboty, gdyż dzianina jest zaliczana do najpopularniejszych materiałów i jest wybierana na różne okazje. Służy do uszycia wygodnej bielizny, szalików i czapek, ale wykorzystuje się ją również do stworzenia zwracających uwagę kreacji. Dzianina powstaje z połączenia ze sobą oczek z nici. Aby służyła przez wiele lat, trzeba ją prać w odpowiednich warunkach i z zachowaniem zaleceń producenta.

Jak prać dzianinę?

Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że ubrania przez długi czas prezentują się atrakcyjnie i nie tracą swoich cennych właściwości. Nie ma znaczenia, czy producent dzianin bawełnianych oferuje materiały idealne na sukienkę, kardigan czy zwykłą koszulkę, dzianina nie lubi gorącej wody i intensywnego, mechanicznego procesu prania. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne, na które powiedzmy sobie szczerze, większość z nas nie ma po prostu czasu. Alternatywą jest czyszczenie ubrań w pralni. Efekt jest bardzo dobry, gdyż ubrania są idealnie czyste, a do tego ich kondycja nie ulega pogorszeniu. Dzięki wysiłkom osób zatrudnionych w pralni delikatne ubrania nie zniszczą się, nie naciągną i nie zmienią swojego kształtu. Wystarczy podążać za instrukcjami widniejącymi na metce.

Jeśli producent pozwala na pranie mechaniczne, zacznij od właściwego przygotowania ubrań i sprzętu. Wybierz odpowiedni program, dzięki czemu zbyt wysoka temperatura albo nadmierne obroty w trakcie wirowania nie zniszczą materiału.

Pamiętaj o odwróceniu ubrań na lewą stronę, koniecznie zapnij wszystkie guziki bądź suwak. Zwróć uwagę, aby ubrania były dobrze posegregowane – mowa o doborze kolorystycznym. Pastele pierze się razem, czerń i biel osobno – wtedy ubrania dłużej prezentują się idealnie.

Prasowanie również powinno odbywać się na lewej stronie. Nie używaj zbyt gorącego żelazka, gdyż materiał będzie wyglądał na zużyty. Po wyprasowaniu włóż ubrania do szafy wzbogaconej w woreczki z lawendą i innymi ziołami, które zapewnią piękny zapach i ochronią przed molami.