Dom

To jest potrzebne do zakupu przetwornicy samochodowej

Niemal każdy kierowca powinien być wyposażony taki sprzęt, jakim jest przetwornica napięcia. To urządzenie, które z akumulatora lub gniazda zapalniczki pozwoli uruchomić ładowarki, wentylatory, nagrzewnice czy lodówki podróżne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu napięcia 230 V, takiego samego, jakie płynie w domowej sieci. Zdecydowanie przed dokonaniem wyboru powinno się odpowiedzieć na parę istotnych pytań. W pierwszym rzędzie musimy rozstrzygnąć, czy przetwornica samochodowa 2000W lepiej zaopatrzy auto w prąd niż wersja 1000 W. Które argumenty przemawiają za tym pierwszym rodzajem?

Przetwornice samochodowe, ich rodzaje i przeznaczenie

Na rynku rozwiązań samochodowych są dostępne dwa typy przetwornic:
1. Przetwornice elektryczne IPS – z wytworzonym napięciem określanym jako sinusoida modyfikowana. Ogólnie idzie o nieco odmienny prostokątny kierunek napięcia, który zachowuje komplet właściwości klasycznego przepływu sinusoidalnego w gniazdkach. To rozwiązanie ma swoje przeznaczenie w dostarczaniu prądu do aparatury obciążonej z rezystancją, a poza tym sprzętu elektronicznego. IPS będzie użyteczny do ładowania telefonów, nawigacji , zasilania laptopów, a także oglądania TV (aczkolwiek z zagrożeniem powstawania zakłóceń dźwięku i obrazu).
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – identycznie jak w przypadku prądu w gniazdkach domowych wytwarzają napięcie sinusoidy o przemiennym przebiegu. Za sprawą podobnych urządzeń za sprawą zasilania w samochodzie da się obsługiwać wiele z urządzeń z transformatorem czy silnikiem. Doskonale radzi sobie przy korzystaniu z ekspresu do kawy, suszarki bądź wentylacji. Przy okazji da się nimi uruchamiać identyczne urządzenia, do których wystarczy przetwornica IPS. Oznacza to, że wersja sinus okazuje się uniwersalna i ma duże zastosowanie.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy może 1000 W – jak określić niezbędną moc?

Każda przetwornica charakteryzowana jest przez dwa parametry: moc znamionową i maksymalną. Pierwsza wartość służy do ustalenia mocy potrzebnej do ciągłego, równomiernego pobierania. Kolejna za to otrzymywana jest na czas krótszy niż jedna sekunda oraz wykorzystywana dla zwiększonego pobierania mocy w trakcie uruchamiania urządzeń elektrycznych. Należy dopasować przetwornicę w taki sposób, by zasilane urządzenie nie miało wyższej mocy niż 85% mocy znamionowej przetwornicy. Na przykład przetwornica samochodowa 2000 W będzie wymagana w sytuacji, gdy do akumulatora jest podłączony czajnik elektryczny o mocy 1600 W, a to dość powszechna wartość. Widać zatem, że 2000 W to dolna wartość dla dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy powinni zainteresować się wersją o mocy 4 tys. W.